Yükleniyor...
Mobil Logo

Manevi Eğitim

Manevi Eğitim Tanıtım Kataloğuna ulaşmak için tıklayınız...

“İyiliği yeryüzüne hakim kılmak” misyonuyla hareket ettiğimiz ‘’Manevi Eğitim’’ programımızla eğitim ve öğretimde tek gayemiz öğrencilerimizin dünya ve ahiret hayatlarının temellerini sağlamlaştırıp bu anlamda birer örnek şahsiyet olmalarını sağlamaktır. Bireyin davranışları ile karakter oluşumu arasında ciddi bir ilişki vardır. Öğrenciye kazandırılacak her doğru davranış, onun karakterinde güzel etkiler yapar. Bu anlamda bizler, öğrencilerimizin akademik başarılarını önemserken, gönüllerini de Kur’an-ı Kerim ve Peygamber sevgisiyle doldurup onların ahlâklı birer fert olarak yetişmeleri için okullarımızda Değerler Eğitimi çalışmaları yapmaktayız. Manevi Eğitim programımızla öğrencilerimize kazandırmayı hedeflediğimiz temel özellikler; inançlarına bağlı, Kur’an-ı Kerim kültürüne sahip, vicdanlı ve merhametli, çalışkan, dürüst, vatanını seven, toplumun ortak değerlerini geliştiren, başarılı ve ahlaklı bireyler yetiştirmektir.

Manevi Eğitim Çerçevesinde Okul Kademelerine Göre Yaptığımız Çalışmalar;

1. Kur’an-ı Kerim Eğitimi

Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerimi seven, mesajlarını anlayan ve özümseyen, Tecvit ve Mahreç kurallarına göre düzgün okuyan, sureleri ezberleyen, Kur’an-ı Kerim ahlakına sahip öğrenciler yetiştirmek temel hedefimizdir. Bu doğrultuda Kur’an-ı Kerim eğitimimiz kademelere göre şu şekildedir;

- Öğrencilerimiz hafta içi alanında uzman Kur’an-ı Kerim öğretmenleri eşliğinde Bireysel veya Sınıfla Kur’an-ı Kerim eğitimi alırlar.

- Her sınıf düzeyinde öğrencilerin seviyelerine göre gruplara ayrılması sağlanır.  Her öğretmen kendi grubuyla seviyeleri belirlenmiş öğrencilerle ders yapar.

- Dersler kademelere göre düzenlenmiş materyal ve oyunlarla eğlenceli hale getirilir.

- Derslerde akıllı tahta üzerinden Diyanet Kur’an-ı Kerim portalı kullanılarak ders içeriği zenginleştirilir.

- Hafta sonu açılan Kur’an-ı Kerim kurslarıyla öğrencilerimize hem yeni bir öğrenme alanı hem de öğrendiklerini pekiştirme fırsatı sunulur.

2. ERDEMLİ ÇOCUK ve ERDEMLİ GENÇ ATÖLYESİ

Hedefimiz öğrencilerimizin temel insani değerlere sahip olması, dinimize ait ibadet ve fıkhi bilgileri öğrenerek bu doğrultuda ahlaki davranışlar sergilemesine yardımcı olacak değerler ve becerilerle donatılmasıdır.

-Derslerimizde Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığınca onaylanmış güvenilir kaynaklar ölçü alınarak “Genç İlmihal” konularına yer verilir.

-Bilginin güvenilirliğinin ve doğruluğunun önemli olduğu günümüzde, her yaş ve sınıf seviyesi için özel olarak tasarlanan özgün materyaller atölye çalışmalarında kullanılır. Görsel, işitsel kaynakların yanında, dijital platformlarla desteklenerek drama çalışmalarıyla pekiştirilir.

-Değerler Eğitimi kapsamında her ay bir değer ele alınarak derslerde işlenir ve benimsetilmeye çalışılır.

- Özel manevi gün ve geceler kutlanırken öğrencilerin içselleştirmesine önem verilir. Her program en ince ayrıntısına kadar planlanır, program sonunda elde edilen kazanımlar gözlemlenir

- Çocuklarımızın, doğalarında var olan inancımızın gereği olan ibadetlerini yerine getirebilmeleri için, özenle hazırladığımız mescitlerimizde huzuru ve manevi atmosferi teneffüs etmeleri için fırsat sağlanır. Hiçbir zorlama ve baskının olmadığı bu alanda günün yorgunluğu ve stresi unutulur gider.

3. Sosyal Yardım Faaliyetlerimiz

29 Mayıs okullarında iyilik duygusu içselleştirilir. Dünyanın neresinde olursa olsun, din, dil, milliyet farkı gözetmeksizin mazlum, mağdur ve ihtiyaç sahipleriyle empati kurar ve yardım için organize oluruz. 

-“Halep için 1 tır un” 

-“Hediyem Kur’an olsun” 

-“Bir damla hayat için yaşama sen de destek ol” su kuyusu 

-“Her sınıfın bir yetim kardeşi var” 

-“Bayramlar bayram ola” kampanyası gibi 

MEB, Diyanet ve 29 Mayıs okulları olarak başlattığımız ve destek olduğumuz kampanyalarla misyonumuzda da ifade ettiğimiz gibi, iyiliği yeryüzüne hakim kılmak gayemizdir.

9 ADIMDA BESLENME
9 ADIMDA DUA
8 ADIMDA SELAM
6 ADIMDA SEVGİ
8 ADIMDA TEBESSÜM